Måndag- variation

Jag gissar att jag inte är ensam om att tycka att ridning ger ibland väldigt ologisk (och oönskad ha ha ha) variation.

Igår hade jag ett osedvanligt dåligt pass i ridhuset; Frenchie ville stundtals i galoppen inte alls vara i den kvadratiska ramen och försökte på olika vis undkomma den. Genom att dra sig lång, tappa bjudning, vilja gå över tygeln…ja, var det inte det ena så var det det andra.

Idag åkte jag för att träna för Nina och jag hade en helt annan känsla från första steget?!?!

Jättefin i ramen med bjudning hela passet!

Tex vänster förvänd galopp som för 1 år sedan var fruktansvärd och mer ”tralopp” var idag samlad OCH energisk; en omöjlig kombination tidigare.

Jag önskar att jag kunde hitta nyckeln till när det blir ett sådant fint pass som idag så att det ALLTID känns så bra men det är nog en utopi.

Säkert är det så att man kan påverka massor genom sin egen ridning så klart men kanske även hästar ”känner för” eller ”inte känner för” att utföra whatever olika dagar. Som vi människor….

3 kommentarer Skriv kommentar

  1. Eva Dahlman

    Precis som du skriver på slutet?! Frenchie kanske hade en dålig dag/vaknat på fel sida etc ??

    Svara
  2. Marie

    Jag har huvudvärk rätt så ofta. När man har huvudvärk påverkas verkligen allting man gör, men det syns inte särskilt mycket på utsidan förutom att man ser hängig ut.
    Varför skulle det inte kunna vara samma sak med hästar och andra djur?
    De skulle väl också kunna ha huvudvärk?

    Svara
    • Birgitta

      Eller lite småont i magen/ något ben eller har sträckt sig lite eller…vad som helst dom kanske inte märks och som går över snabbt.

      Svara

Skriv en kommentar

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>