Söndag-årets sista?

Igår när jag tog av Bibbi regntäcket och kände över henne blev jag så glad över hennes fina hull (trots att jag inte stödfodrar i hagen än) att jag var tvungen att skicka denna bild till hennes ägare med texten ”still looking like a frickin million dollars” (han är svensk hi hi) och fick ett som alltid trevligt svar tillbaka.

Jag skickar en bild på Bibbi till honom med ojämna mellanrum (han bor i ett annat län) och han är otroligt nöjd med att hon har hamnat hos just mig så det är win/win kan man säga.

Vad tycker ni om återgången till ”normaltid”?

Om det tycker jag INTE för jag vill hellre ha det ljust på eftermiddagen/ kvällen även om jag idag kunde hävda att jag började rida redan 7 på morgonen.

Plockade dessa i morse och det var nog årets sista.

En hel del fallfrukt duger fortfarande att ge till framför allt Frenchie (Bibbi är periodare och kan lätt lämna äpplen i krubban ganska ofta) och idag noterade jag att han tom äter äpplena före morötterna?!?

4 kommentarer Skriv kommentar

    • Birgitta

      Jag sover inte men har hellre en ljusare dag att se fram emot än att dagen blir avsevärt kortare pga eftermiddagsmörkret.

      Jag har ju inte mina hästar ute i mörker så deras hagtid blir kortare nu.

      Svara
  1. Anna

    Egentligen tycker jag att det är tråkigt att det är mörkare på kvällen nu MEN jag är så himla morgontrött av mig så det är också skönt att få sova lite längre…

    Svara
  2. Filippa

    Jag hatar fan vintertid. Så dumt jävla löjligt att vi fortfarande ”ska anpassa oss” till mörkret år 2024, när vi har el i ”alla” hus och det ändå bara gör skillnad i 2 veckor på morgonen. Är helt övertygad om att mörkersmällen och trötthetschocken som kommer kl 15:30 på måndagen efter, och sen insikten om att nu kommer det bara bli värre i 6 månader framåt, är orsaken till de flesta svenskars höst- och vinterdepressioner. Det finns inget naturligt i att manipulera tiden, eller att tvinga om den inre klockan, när det inte längre finns något försvar för att vi håller på och trasslar såhär.

    Svara

Skriv en kommentar

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>